Kort beskrivning
Dansa För Livet är ett skolprojekt som startade på Polhemskolan 2021 efter att elever efterfrågade undervisning om psykisk hälsa som var kreativ, där deras röster kunde bli hörda och som tydligt visade var skolan står i frågan. Startskottet för projektet är att eleverna dansar den 10 september på World Suicide Prevention Day, en dag som infördes av International Association For Suicide Prevention och Världshälsoorganisationen för att uppmärksamma självmord och psykisk ohälsa världen över. Därefter fortsätter undervisningen om psykisk hälsa i olika ämnen under läsåret.
Anmälda skolor får tillgång till årets koreografi där våra koreografier visar dansen till musik samt har gjort en instruktionsvideo där de går igenom stegen. Dansen finns i två olika versioner – en lättare och en mer komplex version. Båda koreografierna finns även i sittande version för att alla ska kunna vara med. Utöver dansen får anmälda skolor tillgång till inspirationsmaterial för olika ämnen och olika åldersgrupper som kan användas under läsåret i olika ämnen. Materialet är framtaget tillsammans med sakkunniga och experter från olika yrkeskategorier och organisationer samt av lärare på Polhemskolan och Hedda Anderssongymnasiet i Lund.
I arbetet med Dansa För livet utgår vi från att alla elever är våra elever. Det ska inte spela någon roll var i Sverige man går i skolan, att få lära sig om psykisk hälsa är livsviktig kunskap som vi behöver ta gemensamt ansvar för att ge våra barn och unga. Med hjälp av det här projektet hoppas vi kunna skapa en nationell gemenskap i Sverige med arbetet kring psykisk hälsa.
Av den här anledningen är Dansa För Livet nu ett nationellt projekt och år 2024 var det 368 skolor och över 85 000 elever i Sverige, från Luleå i norr till Trelleborg i söder, som tog del av Dansa För Livets material. Alla skolor kan anmäla sig till projektet och båda åren som projektet varit nationellt har förskola, grundskola, gymnasium och vuxenutbildning deltagit. Länk till anmälan hittar du nedan.
Bidragets syfte
Syftet med Dansa För Livet är att arbeta hälsofrämjande med fokus på att undervisa om psykisk hälsa i skolan, inte bara genom dans, utan på olika sätt i flera ämnen. Förhoppningen är att detta kan leda till minskat stigma kring att prata om psykisk ohälsa och att fler vågar söka hjälp när de behöver. Framför allt fokuserar projektet på att ge elever kunskap om och verktyg för psykisk hälsa genom livet för att ha en resurs att kunna luta sig mot när livet bjuder på både upp- och nedgångar. Förhoppningen är att vi då också, i det långa loppet, kan minska antalet självmord bland barn och unga.
Läs mer
Anmälan Lunds Kommun